Deprem Önceden Tahmin Edilebilir mi?

Ragor

4eh.net
Yönetici
4eh.net
Katılım
13 Eyl 2019
Mesajlar
232
Beğeniler
1
Konum
Samsun
#1
1999 Marmara depreminden sonra artık ülkemizdeki en ufak depremde bile halk büyük korkular yaşamaya başladı. Uzun zamandan beri tüm dünya depremin önceden tahmin edilip edilemeyeceği konusunda çalışmalar yürütmekte. Bu durum Marmara depreminden sonra bizim içinden önemli bir konu haline geldi. Deprem büyük bir doğal afet ve günümüzdeki çalışmalar sonucunda kısa bir zaman da olsa önceden tahmin edilme ihtimali mevcut.

Yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda depremin ne zaman olacağını tahmin etmek imkânsız. Fakat deprem olmadan önce bazı belirtiler ortaya çıkmakta. Bu belirtilere göre bir tedbir alınarak, bu doğa faciasından en az hasarla kurtulmak her zaman için mümkün.

Deprem önceden tahmin edilebilir mi? Merak edilen bu sorunun cevabı maalesef böyle bir teknoloji henüz yok. Fakat deprem olmadan önce yerküre üzerinde bazı değişiklikler zaman zaman gözlemlenmeye başlıyor ve bu da bize olası bir depremin habercisi oluyor.

Olası İstanbul Depremi

İstanbul’da uzun yıllardır ne zaman deprem olacağı konusunda tartışmalar devam ediyor. Depremin ne zaman olacağı bir tarafa dursun uzmanlar olası bir depremin kaç şiddetinde olacağını ve hangi semtlerin daha çok hangi semtlerin daha az hasar alacağını tartışmaktalar. Deprem uzmanları zaman zaman televizyonlara çıkıp olası bir İstanbul depremi ile ilgili olarak var olan olasılıkları değerlendiriyorlar. Ancak bu değerlendirmeler yapılırken seçilen kelimeler dikkatli seçilmediği zaman halkı paniğe sevk edebiliyor.
 

Bu çeriği görüntüleyen kullanıcılar (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)

Üst