Emlakçılık Nedir ? Emlakçılar Ne Yapar ?

Ragor

4eh.net
Yönetici
4eh.net
Katılım
13 Eyl 2019
Mesajlar
219
Beğeniler
1
Konum
Samsun
#1
Emlakçılık gayrimenkul alım satımı yapma veya kiralama süreçlerini yönetmektir. Emlakçılar bu işlemlerin sözleşmelerini yaparlar ve emlak beyannamesi düzenlemeye muktedirdirler. Bu faaliyetleri yürüten ve pazarlama tekniklerinden faydalanarak gayrimenkul satışı veya kiralaması işini yapan kişiye de emlakçı veya gayrimenkul danışmanı denir.

Emlakçının Bilmesi Gerekenler
İyi bir gayrimenkul danışmanı tapu mevzuatına hakim olmalıdır. Aynı şekilde hukuk mevzuatını da bilmesi gerekir. Emlak vergisi, KDV ve Vergi Usul Kanunu hakkında bilgili olmalıdır. Kısacası iyi bir gayrimenkul danışmanı tüm alım satım işlemlerine, vergi işlemlerine, tapu işlemlerine, veraset işlemlerine hakim olmak zorundadır. Günü gününe yasaları ve yasal değişiklikleri de takip etmelidir. Emlakçılığı sadece ev gezdiren kişiler olarak algılamak ve bu şekilde tanımlamak doğru değildir.

Emlakçılık Kriterleri
Emlakçı olmak için 18 yaşından büyük ve lise diplomasına sahip olmak yeterlidir. Fakat iyi bir emlakçı olmak için güzel bir diksiyona ve etkili bir pazarlama yeteneğine de sahip olmak gerekir. Emlakçı olmaya karar veren kişi öncelikle sosyal çevresini geliştirmelidir. Gayrimenkul alım satımıyla ilgili bütün aşamalara hakim olmalıdır. Müşterilerin beklentilerini iyi anlamalı ve bu beklentilere uygun sunumlar yapmalıdır. Emlakçılık şahsi bir iş olduğu için ofis dışından da işler yürütülebilir fakat emlakçının telefonu daima açık ve ulaşılabilir durumda olmalıdır. Temiz, bakımlı ve kibar olmak çok önemlidir. Emlakçılık son yılların en popüler meslekleri arasına girmiştir ve iyi bir gayrimenkul danışmanı bu işten iyi gelir elde edebilir.
 

Bu çeriği görüntüleyen kullanıcılar (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)

Üst