En İyi Wi-Fi Ayarı Nasıl Yapılır?

Ragor

4eh.net
Yönetici
4eh.net
Katılım
13 Eyl 2019
Mesajlar
219
Beğeniler
1
Konum
Samsun
#1
En İyi Wi-Fi Ayarı Nasıl Yapılır?
Kablosuz internet artık her yerde! Peki, herkesin en iyi şekilde bağlantı kurabileceği, en iyi wi-fi ayarı nasıl yapılır?
İşte detaylar…

Wi-Fi Teknik Ayar
İlk olarak bağlantı kalitesini arttırmak için ayar yapacaksınız. En iyi wi-fi ayarı nasıl yapılır sorusuna verilecek olan ilk yanıt, elbette bu ayarın teknik olarak yapılması. Ayarları yapmanız için tarayıcı üzerinden modem ayarlarını kontrol edeceksiniz. Aşama aşama yapılması istenen bu ayarlar için direkt olarak ayarların gerçekleşmesi sağlanacak.
IP bölümünü tarayıcıya yazacaksınız. Bu alan direkt olarak modemde yer alıyor. Modemden bakarak tarayıcıya yazmanız yeterli olur. Sonrasında benzersiz bir wi-fi adı belirleyeceksiniz. SSID olarak da yazabilir. Bu alanı doldurmanız yeterlidir. SSID gizle seçeneğinin ise pasif olduğunu kontrol edin.
Teknik ayarı yaparken bir diğer adım ise 802.11 ac modemi kullanıyorsanız, burada protokollerin seçeneğini işaretlemeniz gerekiyor. Eper kullanmıyorsanız direkt olarak evde kablosuz bağlantı için kablosuz modunu N only modunu, değil ise direkt olarak b/g/n modunu seçmeniz yeterli olacaktır.
Kanal bant genişliği bölümüne gelerek, diğer aşamaya geçeceksiniz. Bu alanda modem eğer 5GHz ise burada 20/40 MHz yi seçmeniz gerekiyır. 2.5Hz ise direkt olarak sadece 20 MHz seçilmesi gerekiyor.

Android Cihazlarda Wi-Fi Ayarı
En iyi wi-fi ayarının yapılması için android wi-fi ayarı yapılması istenebilir. Bunun için Wifi analyzer uygulamasını indirerek, tarama yapmanız en iyi ayarın gerçekleşmesi için yeterli olacaktır. Boşta olan kanali seçmeniz isteniyor. Bu seçimi yaptıktan sonra ise 8, 11, 13 kanalı seçmeniz sağlıklı olacaktır. Bunu yapmanız durumunda sorun yaşamadan android cihazlarda da wi-fi ayarının tamamlanması sağlanacak.
Windows wifi için Wifiinfoview ile wifi kanallarının görüntülenmesi mümkün. Bu alandan direkt olarak ayarların yapılmasını sağlayarak, en iyi kablosuz internet ağı erişiminin ayarlanması sağlanabilir. İnternet ayarlarının güncellenmesi yeterlidir.

Mac Cihazlarda Wi-Fi Ayarı
Alt tuşu ile wi-fi simgesine tıklayarak açılan menüden ayarları yapabilirsiniz. Kablosuz ağ tanıları bölümü açarak, pencere ve tara seçeneklerinin sonrasında kanalları görüntüleyeceksiniz. Mac wifi ayarı düzenlenmiş ayarlanmış olacak.
 

Bu çeriği görüntüleyen kullanıcılar (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)

Üst