Hosting Nedir ? Ne İşe Yarar ?

Ragor

4eh.net
Yönetici
4eh.net
Katılım
13 Eyl 2019
Mesajlar
251
Beğeniler
1
Konum
Samsun
#1
İnternet sitelerinin oldukça ön plana çıkması ile birlikte siteler arasındaki rekabette hosting hizmetlerinin kalitesi ve niteliği oldukça ön plana çıkıyor.
Bir web sitesi kurmak için en öncelikli olarak kısa ve akılda kalıcılığı güçlü olan alan adına ihtiyaç duyuluyor. Fakat tek başına alan adadı siteye erişim için yeterli değildir. Bunun için sitelerin dijital ortamda bir de alana sahip olmaları gerekiyor. Bu dijital alan ihtiyacı hosting hizmetini ortaya çıkarıyor. Hosting hizmeti olmanda ya da kaliteli bir şekilde gerçekleşmende internet sitesi kurulumu ve gelişimi için yapılan tüm iş ve işlemlerin herhangi bir geçerliliği olmuyor.

Hosting Ne İşe Yarar?
Bir web sitesine erişim sağlamak adına bilgisayardan daha da güçlü ve etki alanı çok daha geniş bir sunucuya ihtiyaç duyuluyor. Ayrıca sitenin sürekliliği için bu sunucunun 7 gün 24 saat aralıksız açık kalması gerekiyor. Bu sayede siteler günün her saati ziyaretçileri tarafından ziyaret edilebiliyor. İşte bu noktada bunun sağlayan temel öğe hosting hizmetleri olarak görülüyor.
Eğer kaliteli ve yeterli bir hosting hizmetine sahip olunuyorsa günün her saati internet sitesi hızlı ve kaliteli bir şekilde kullanıcılarına hizmet verebiliyor. Sunucular ise data merkezi denilen özel odalarda hizmet sunuyorlar. Sunucular ile birlikte; yüksek hızda internet olarak da ifade edilebilecek olan metro internet, sistem mühendisi ve klimada da sunucunun bulunduğu odada hiç durmanda faaliyet sağlıyorlar.Web sitesi için kiralanan alan, kullanılan alan adı ve DNS üzerinden sunucuya iletilmesi şeklinde çalışıyor. Hosting hizmeti ile sadece web siteleri değil aynı zamanda mail adresleri de sunucuyla bağlantı kurar ve mailler günün her saati sorunsuz bir şekilde alınabiliyor. Hosting hizmet sunan firmalar genelde aylık ve yıllık olarak hosting kiralama hizmeti sağlıyorlar. Burada sunulan hizmetin kalitesi direkt şekilde internet sitesinin kalitesine etki ediyor.

Hosting Hizmetinde Nelere Dikkat Etmek Gerekir?
Hosting hizmeti kiralarken bazı hususlar oldukça önemlidir. Çünkü kiralanan hosting direk internet sitesinin kalitesi ve trafiğine etki edebiliyor. Web siteleri için dijital ortamda hosting kiralamak için ilk olarak hız kriterine önem verilmesi gerekiyor. Hız sitelerin işlevselliğini arttırmasının yanı sıra SEO çalışmalarına da önemli bir yere sahiptir. Bu sayede arama motorları tarafından fark edilirlik oranı da aynı ölçüde yükselme sağlanmış oluyor. Bu da sitenin ziyaretçi sayısını ve sitenin popüler olma durumuna direk bir şekilde olumu etki sağlıyor.

Hosting hizmeti kiralama noktasında diğer dikkat edilmesi gereken kriter ise alanın boyutu olarak görülüyor. Yani kullanılan alanın kaç MB olduğu oldukça önemlidir. Buda kiralama ücreti ile doğru orantılıdır. Çünkü alan ne kadar büyük olursa kiralama ücretleri de o derece fazla oluyor. Eğer geniş kapsamlı bir internet sitesi düşünülüyorsa yapılacaksa bu ölçüde bir alan kapasitesi gereklidir.
 

Bu çeriği görüntüleyen kullanıcılar (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)

Üst