Jet Lag Nedir? Nasıl Oluşur?

Ragor

4eh.net
Yönetici
4eh.net
Katılım
13 Eyl 2019
Mesajlar
232
Beğeniler
1
Konum
Samsun
#1
Günümüzde uçak yolculuklarının sıklaşması sebebiyle eskiden pek fazla bilinmeyen bu rahatsızlık türü insanlar tarafından bilinmeye başlandı. Özellikle uzun uçuşlar sonrasında görülen Jet Lag rahatsızlığı sanıldığının aksine çok fazla uzun uçuş yapan insanlarda görülmemekte.

Jet Lag genellikle ilk defa ya da ilk birkaç defa uzun uçuş yapanlarda görülen bir tür bedensel rahatsızlık. Bu rahatsızlığın en büyük sebebi ise uçağın kalkış ve varış noktaları arasındaki saat farkı. Bu saat farkı insanın biyolojik saati ile gitmiş olduğu yerdeki saatin uyumsuzluğu sonucundan Jet Lag yaşanmasına sebep olur. Sürekli uzun uçuş yapan insanlar bu rahatsızlığın nasıl üstesinden gelecekleri konusunda da bilgi sahibi olurlar. Jet Lag kesinlikle bir pilot ya da hostes rahatsızlığı değildir.

Jet Lag Olamamak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Eğer uzun uçak yolculuğuna çıkacaksanız yolculuktan bir gün önce erken yatıp uykunuzu almış şekilde uyanmak son derece önemlidir. Uçuş sırasında üzerinizde rahat kıyafetler olmasına dikkat edin. Bununla birlikte uçuş sırasında tüm uçuşu uyuyarak geçirmeyin ve mümkünse 1-2 saatten fazla uyumayın. Uçaktan indiğiniz zaman günün hangi saatinde olursanız olun oranın saatine ayak uydurmaya çalışın. Uykunuz olsa bile gece 11 ya da 12’ye kadar uyumayım. 12’de uyursanız ertesi gün biyolojik vücut saatiniz de gittiğiniz yere ayak uyduracaktır.

Jet Lag’in insan bünyesine olan etkileri çok çeşitlidir. Yorgunluk, konsantrasyon bozukluğu ve baş ağrısı bunlardan bir kaçıdır.
 

Bu çeriği görüntüleyen kullanıcılar (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)

Üst