Ram Nedir ? Ne İşe Yarar ?

Ragor

4eh.net
Yönetici
4eh.net
Katılım
13 Eyl 2019
Mesajlar
251
Beğeniler
1
Konum
Samsun
#1
RAM NEDİR?


Ram, bilgisayarların en önemli parçalarından birisidir. Açılımı rastgele erişim belleğidir. Rastgele erişim belleği dosyaların hızlı bir şekilde yazılıp okunmasını sağlayan bir depolama birimidir. Rastgele erişim belleğinin tercih edilmesinin sebebi sabit belleklerden daha hızlı olmalarıdır. Bilgisayar kullanıcıları rastgele erişim bellekleri sayesinde bilgisayar da yapılan düzenlemeleri anında görebilir.

Rastgele erişim bellekleri adeta bilgisayarın beynidir. Bilgisayarın gerek duyduğu her türlü bilgi rastgele erişim belleklerinin hafızasında bulunmalıdır. İyi donanımlı ve hızlı bir bilgisayara eğer yavaş bir RAM takılır ise bu RAM bilgisayarı yavaşlatacaktır.

İki çeşit rastgele erişim belleği bulunmaktadır. Dram ve Sram, Dram dosyalara 60 nano saniye de erişim sağlayabilir iken SRAM’ler ise 10 nano saniye de erişim sağlayabilmektedir.

Ram Ne İşe Yarar?

RAM, bilgilerin Hard diskten işlemciye gönderilmesinde köprü olarak görev yapmaktadır. Hard diskte bulunan bilgiler çalıştırılmak üzere ilk olarak RAM’e daha sonra işlemciye gönderilir. Bunun sebebi ise sistemin işlem görecek komut ve verilere olabildiğince hızlı bir şekilde ulaşmak istemesidir. Hard disklerin veri gönderme hızı biraz yavaş olduğundan dolayı RAM bellekler bu nokta da devreye girmektedir.

Şu anda birçok giriş seviyesindeki bilgisayar temel olarak 4 GB RAM’e ihtiyaç duymaktadır. Oyuncular için ise bu ram oranı bir hayli artmakta. Yüksek grafikli oyunlar yüksek düzey de RAM gerektirdiğinden dolayı oyuncular en az 8 GB RAM tercih etmekte. Ciddi oyuncular ise 16 GB RAM kullanmakta.
 

Bu çeriği görüntüleyen kullanıcılar (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)

Üst