Zamanda Yolculuk Yapabilen Araba DeLorean

Ragor

4eh.net
Yönetici
4eh.net
Katılım
13 Eyl 2019
Mesajlar
251
Beğeniler
1
Konum
Samsun
#1
Yeni neslin bu tarz bilim-kurgu araçlara olan ilgisi çok fazla değil. Çoğumuzun bildiği ve Geleceğe Dönüş film serisinde kullanılan DeLorean DMC-12’nin gerçek hikayesi tam bir başarısızlık örneği.

1970’li yıllarda General Motors adına çalışan John DeLorean, sürekli olarak geleneksel araç tasarımları üzerinde yoğunlaşan General Motors şirketinden, kendi tasarımının üretilmesini kabul ettiremediği için ayrılmak zorunda kaldı. Bu araç, son derece fütüristik ve 2000’li yılların araç modellerini adeta önceden tahmin edilerek projelendirilmiş DeLorean DMC-12 adını taşıyordu. Bu aracı üretmek için gözünü karartan John DeLorean, cesur bir girişimcilik örneği göstererek kendi şirketini kurdu. Şanslı olduğu nokta ise bu iş için yeterince varlıklı olmasıydı.

1976 yılında prototip bir DeLorean DMC-12 üretildi. Araç, insanlar tarafından o kadar beğenildi ki paslanmaz çelikten, arkadan motorlu olması ve yukarıya doğru açılan kapıları ile seri üretime geçmeden aylar önce siparişler almaya başladı. Uyanık bir insan olan John DeLorean, aracın Amerika’da üretilmesinin masraflı olacağını biliyordu. Bu sebeple, o dönem Avrupa’da en ucuz maliyetli işçilerin çalıştırıldığı İrlanda’da bir fabrika ile üretim konusunda anlaşıldı. Bu arada, Amerika’da araç tanıtımları devam ediyor ve alınan siparişler her geçen gün artıyordu. Sadece 3 ayda 4000 adedin üzerinde sipariş alındı. Bu, Amerikalı büyük araç üreticilerini rahatsız eden bir durum haline gelmeye başlıyordu.

Sorunların Başlaması
DeLorean DMC-12
çok kısa bir sürede ve biraz da aceleye gelmiş bir şekilde üretilmeye başlandı. Öyle ki, alınan sipariş adetleri bu projede çalışan herkesi büyülemişti. Bu yüzden bazı detaylar atlanıyordu. Amaç, araçları bir an önce Amerika pazarında satışa çıkarmaktı. Ancak İrlanda’da üretim bandından çıkan ilk araçlarla birlikte sorunlar da başladı. Karşılaşılan ilk sorun DeLorean’ın paslanmaz çelikten imal edilmesiydi. Böyle bir aracın 4,5 ton ağırlığında olacağını herkes biliyordu. Peki, bu araca motor sağlayacak Renault ile bu konu görüşülmüş müydü? Hayır. Renault’un elinde bu aracı hareket ettirebilecek bir binek otomobil motoru bulunmuyordu. Bu tam bir fiyaskoydu. Renault, elindeki kendine ait V6 motorları modifiye ederek bu araç için hazırladı hazırlamasına ama motorun ömrü, çıkarabileceği sorunlar gibi pek noktada soru işaretleri vardı.

İlk partilik 100 araç gemi yoluyla 1981 yılının Ocak ayında Amerika’ya ulaştı. Gümrük kontrolleri sırasında aracın üzerindeki motorların Amerikan emisyon standartlarına uymadığı tespit edildi. Peşi sıra gemiyle gelen araçlar gümrüğe takılıyordu. Bu esnada sipariş verenler arasında vazgeçenler oldu. Gümrükte 4000 araç aynı anda beklemeye başladı. Bu sırada John DeLorean’in adı çeşitli yasa dışı işlere karıştı. Uyuşturucu kaçakçılığı yaptığı anlaşılan John DeLorean hapse girdi. Aynı dönemlerde Amerika’da baş gösteren ekonomik bir buhran sırasında gümrükte bekleyen tüm araçların Amerika’ya girişlerine izin verildi. Siparişleri hala bekleyenler araçlarına kavuştular. Ancak ortada ne bir servis ne de bir bayi vardı. 1982 yılında, John DeLorean hapishaneden iflas başvurusunda bulundu ve üretilen DeLorean DMC-12’ler kapanın elinde kaldı. Yaklaşık 6000 adet araç, devlet tarafından açık artırma ile satıldı.

Geleceğe Dönüş filminde bu aracın kullanılmasının en büyük sebeplerinden bir tanesi aracın bir sahibinin olmaması yüzünden telif hakkı da ödenmeyecek olmasıydı. Arkasında gerçek bir başarısızlık öyküsü yatan DeLorean DMC-12, bu başarısını Geleceğe Dönüş filmi ile birkaç yıl sonra yakalayacaktı.
 

Bu çeriği görüntüleyen kullanıcılar (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)

Üst